Księgowość spółki z.o.o

Księgowość spółki z.o.o

Prowadzisz własną działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad zmianą swojej księgowości? A może dopiero przymierzasz się do otworzenia własnego interesu? Wybór nigdy nie jest prosty. Dobra księgowość, to w pewnym sensie poczucie bezpieczeństwa dla właściciela firmy. Opieka, fachowa pomoc, wysoka jakość wykonywanych usług, terminowość – to powinno być w standardzie, jednak jak wiadomo, życie niejednokrotnie udowadnia, że jest inaczej.

Jak zatem powinna wyglądać fachowa księgowość i na jakie usługi powinny możemy liczyć? Co może być nam potrzebne? Jak stawiać pierwsze kroki w spółce i o co zawsze możemy zapytać? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą specjaliści z Tax Service – warszawskiego biura księgowego, od wielu lat działającego na polskim rynku, który pod swoja opieką miał wiele firm. Zagadnienia księgowe (i nie tylko) nie mają przed specjalistami z Tax Service żadnych tajemnic.

Ile kosztuje księgowość spółki z o.o.?

Na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Dlaczego? Każda klient jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dla warszawskie biura rachunkowego, posiadającego szeroką ofertę usług, w których się specjalizuje, klient i jego potrzeby zawsze stoją na pierwszym miejscu. Do każdego Klienta Biuro podchodzi profesjonalnie i z największą dbałością, dlatego każda oferta szyta jest na jego miarę i aktualne potrzeby. W tym celu TAX Service przeprowadza analizę, po której to dopiero możliwa jest wycena.

Jak prowadzić księgowość spółki z o.o?

Księgowość to jeden z newralgicznych aspektów prowadzenia spółki. Chcąc nie chcąc, przed liczbami i rachunkami nie ma ucieczki. Ci którzy już prowadzą własną firmę (ale nie tylko), dobrze wiedzą, że prawne zawiłości potrafią wywołać ból głowy.

Tylko problemy i ból głowy, więc jak zatem sobie poradzić i poprowadzić księgowość? Znaleźć ofertę prowadzenia księgowości i oddać się w ręce specjalistów, którzy pomogą uporać się z tym, co wydaje nam się nie do ogarnięcia.

Dzięki wsparciu warszawskiego biura rachunkowego zarówno ci młodzi, jak i doświadczeni przedsiębiorcy unikną nie tylko stresu, ale również potencjalnych błędów, za które może przyjść im słono zapłacić, a niestety niewiedza na temat prawa nie jest okolicznością usprawiedliwiającą. Kary za niewywiązywanie się z obowiązków płatniczych lub nieprzestrzeganie terminów są wysokie i mogą przekreślić świetlaną przyszłość firmy.

Kto może prowadzić księgowość spółki z o.o?

Prostota odpowiedzi może zaskoczyć – każdy. Kilka lat temu zmieniły się regulacje i nie trzeba już być zarejestrowanym księgowym, by móc się tym zajmować. Trzeba jednak pamiętać, że sama umiejętność liczenia, szybkie kursy internetowe czy wideoporadniki nie zastąpią lat nauki i doświadczenia. Osoba prowadząca księgowość musi mieć rozległą wiedzę z prawa podatkowego i gospodarczego. Księgowość nie kończy się na obsłudze kalkulator i programu Excel.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób prowadzących własną firmę jest skorzystanie z usług, na przykład biura rachunkowego. Dzięki doświadczeniu, znajomości prawa i szybkiej reakcji na jego zmiany profesjonalny księgowy jest w stanie prowadzić księgowość każdej firmy.

Czym się różni księgowość w spółce z o.o. od księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej?

By zrozumieć, jak zmienia się zakres księgowości przy zmianie charakteru działalności z jednoosobowej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, należy odpowiedzieć na pytanie, czym różnią się te formy prawne.

Osoba będąca na jednoosobowej działalności gospodarczej jest osobą fizyczną i rozlicza się na podstawie PIT, czyli płaci podatek dochodowy od osób fizycznych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest osobą fizyczną, a prawną, dlatego rozlicza się powinna na podstawie CIT, czyli płacić podatek dochodowy od osób prawnych. To najistotniejsza różnica, która otwiera drogę do dalszego zróżnicowania. Kolejnym elementem, który może wpłynąć na inne podejście do księgowości, jest możliwość zatrudniania pracowników podczas w spółce z o.o.

Zagłębiając się w temat zaczyna się okazywać, że różnic jest znacznie więcej. A im większa firma, tym robi się ciężej. Dlatego swoją księgowość lepiej powierzyć specjalistom, takim jak biuro rachunkowe Tax Service, i nie martwić się więcej o rozliczenia.

Jak zawiesić działalność spółki z o.o?

Kiedy nadchodzą trudne czasy, właściciele firm niejednokrotnie stają przed trudnymi decyzjami. Najtrudniejszą, można się domyślać, jest zamknięcie firmy. Jest to jednak rozwiązanie ostateczne, przed którym warto rozważyć inne możliwości – na przykład czasowe zawieszenie działalności. Spółkę można zawiesić na okres od 30 dni do nawet 2 lat.

Zawieszenie spółki należy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego. Aby tego dokonać należy złożyć wniosek za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Dane z wniosku są automatycznie przekazywane do odpowiednich instytucji (CRP, krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, ZUS) i nie trzeba do każdej z instytucji składać osobnego wniosku.

Przechodzenie przez formalności może być trudne i stresujące, dlatego w kwestii założenia, zawieszenia czy, co smutniejsze, całkowitego zamknięcia spółki, warto zwrócić się do doświadczonych osób.

Umowa spółki z o.o. – na co zwrócić uwagę?

Na ten moment w naszym kraju spółkę z ograniczona odpowiedzialnością można założyć na dwa sposoby – elektronicznie oraz w tradycyjny sposób, czyli notarialnie. Oba sposoby są wciąż stosowane, choć ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej popularny ze względu na mniejsze skomplikowanie i niższą cenę. Jak można się spodziewać, każdy z tychże sposobów ma nieco inną specyfikę i przebieg. Co jest ważne i na co należy zwrócić szczególna uwagę?

Złożenie spółki elektronicznie w systemie S24, jak zostało wspomniane powyżej, jest obecnie korzystniejsze dla wnioskodawcy. Sposób ten jest zdecydowanie szybszy od tradycyjnego i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Ponadto, koszty sądowe są o połowę niższe. Tym sposobem można samodzielnie dopiąć wszystkich formalności.

Tradycyjny sposób zaś wymaga obecności notariusza, który sporządzi umowę i przygotuje wniosek. Taka umowa jest szyta na miarę i potrzeby klienta. Proces ten jest droższy i dłuższy, jednak zapewnia wnioskodawcom pełną kontrolę oraz profesjonalną opiekę w trakcie trwania całego procesu.

Jak wypłacić pieniądze ze spółki z o.o bez podatku?

To kolejny ważny punkt – ważny z punktu widzenia właściciela firmy. Kiedy interes przynosi upragnione zyski, przychody rosną, warto wiedzieć, jak wypłacić pieniądze ze spółki, by móc z nich korzystać.

Należy zaznaczyć na wstępie – nie istnieje możliwość wypłaty pieniędzy ze spółki bez odprowadzania podatku. Każda transakcja pieniężna w tym przypadku podlega opodatkowaniu – wynika to z polskiego prawa. Można za to zastanowić się, jakie są najkorzystniejsze i najbezpieczniejsze finansowo dla przedsiębiorcy metody wypłacenia pieniędzy.

Jak wypłacić pieniądze ze spółki z o.o?

Istnieje kilka metod wypłacania pieniędzy ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oto one:

  • wypłata dywidendy – mało korzystny sposób wypłaty pieniędzy ze spółki ze względu na problem tak zwanego podwójnego opodatkowania,
  • praca na rzecz swojej spółki na podstawie:
    • umowa o pracę – najmniej opłacalna metoda ze względu na wysokie podatki,
    • umowa o dzieło,
  • świadczenie usług na rzecz zarządu swojej spółki, czyli sprawowanie funkcji członka zarządu – sprawdza się to przede wszystkim w małych firmach,
  • wystawianie faktur na własną spółkę.

Każda metoda ma swoje wady i zalety, dlatego decyzja powinna być przemyślana, a najlepiej skonsultować z kimś, kto zna się na kwestiach finansowych i będzie w stanie najlepiej doradzić – na przykład księgowy.

Wynagrodzenia dla wspólników w kosztach spółki z o.o.

Istnieje jeszcze jedna możliwość uzyskiwania pieniędzy ze spółki – wynagrodzenie wypłacane wspólnikom za świadczenia niepieniężne wykonywane na rzez spółki. Co to oznacza? Wspólnicy, będący członkami zarządu spółki i nie będący przy tym w niej zatrudnieni w żadnym charakterze, mogą pobierać wynagrodzenie. Co na to prawo?

Koszt jako cel

Istotne w tej sprawie jest zrozumieniu kosztu oraz celu, dla jakiego koszt został poniesiony. Jeśli wspólnicy wykonują pracę związaną bezpośrednio z profilem firmy, czyli najprościej mówiąc – wydatek (wynagrodzenie) jest uznany jako koszt uzyskania przychodu, jeśli dzięki niemu firma może odnotować przychód lub możliwość powstania przychodu.

 

Ku takiemu rozumieniu prawa skłania się również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według niego wynagrodzenia wypłacane przez spółkę z o.o. jej wspólnikom za świadczenia niepieniężne wykonywane na jej rzecz są w tej spółce kosztami uzyskania przychodów. Należy również pamiętać o stosownym zapisie w umowie spółki. Wskazuje na to art. 176. § 1 Kodeksu spółek handlowych.

 

Art. 176. § 1. Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.

Do kiedy rozliczenie spółki z o.o?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rozliczają się na podstawie dokumentu CIT (podatek dochodowy od osób prawnych). Organizacje pozarządowe mają obowiązek składać deklarację CIT-8.

Ustawowym okresem na składanie oświadczeń są 3 miesiące od zakończenia minionego roku podatkowego, czyli według prawa firmy powinny mieć czas do 31 marca każdego roku na przesłanie deklaracji CIT-8.

W ostatnich latach zaszła jednak zmiana. Od 2020 roku, skutkiem pandemii oraz wprowadzenia Polskiego Ładu, termin był wydłużony o dodatkowe 3 miesiące, czyli CIT-8 za 2021 i 2022 rok musiał być złożony do końca czerwca.

Ile trwa założenie spółki z o.o?

Jak już zostało wspomniane wyżej, w Polsce spółkę z ograniczona odpowiedzialnością można założyć na dwa sposoby – elektronicznie oraz notarialnie. Metoda ma wpływ na czas, który upłynie od rozpoczęcia procedur, do oficjalnego otwarcia spółki.

Sposób elektroniczny jest szybszy i tańszy. Dzięki niemu można założyć spółkę nawet w mniej niż tydzień. Jeśli jednak wnioskodawcy wolą tradycyjny sposób – z pomocą specjalistów dopełnianie formalności nie powinno przekroczyć miesiąca.

Zmiana nazwy spółki z o.o. jakie dokumenty?

Zmiana nazwy spółki tożsama jest ze zmianą w umowie spółki, a ta wymaga podjęcia uchwały wspólników o zmianie umowy spółki, rejestracji zmiany umowy spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), a także ogłoszenia tego w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”.

Uchwała musi zostać złożona do KRS w formie sporządzonego przez notariusza protokołu, który będzie zawierał treść podjętej uchwały. Wniosek o zmianę należy złożyć drogą elektroniczną na Portalu Rejestrów Sądowych i dołączyć do niego dokument notarialny z uchwałą wspólników dotyczącą zmiany treści umowy spółki oraz nowy tekst jednolity umowy spółki uwzględniający wprowadzone zmiany.

Dodatkowo należy złożyć dowód wpłaty opłaty sądowej oraz dowód wpłaty opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

 

Szeroka oferta usług dla małych i dużych firm

Kwestie prawne potrafią spędzać sen z oczu. Dlatego lepiej nie ryzykować – warto skorzystać z pomocy specjalistów. Biuro rachunkowe TAX Service z warszawskiego Mokotowa świadczy usługi dla małych i dużych firm w profesjonalny i kompleksowy sposób. Warszawskie biuro księgowe to specjaliści, którzy poprowadzą od początku klienta przez meandry polskiego prawa podatkowego.

Tax Services w swojej ofercie posiada usługi:

  • sporządzania umów spółek (cywilne, osobowe) oraz prawniczych,
  • sporządzenia projektu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • analizy umów spółek,
  • opinii prawnej,

a także:

  • księgowość spółki z o.o.,
  • usługi administracyjne,
  • obsługa kadrowo-płacowa,

i wiele innych. Pełen zakres usług świadczonych przez Tax Service znajduje się w zakładce Our Services.