Kredyt dla spółki z o. o. – co warto wiedzieć?

Kredyt dla spółki z o. o. - co warto wiedzieć?

Często zdarza się tak, że na pewnym etapie działalności potrzebne jest dodatkowe finansowanie, aby móc zachować płynność finansową lub poczynić nowe inwestycji. Zaciągnie kredytu jest w obecnych czasach normalnym zjawiskiem. W przypadku kredytu dla przedsiębiorstwa, a dokładniej spółki z o. o. warto jednak wiedzieć nieco więcej o obowiązujących na rynku warunkach i cechach tego typu rozwiązania. Zdecydowanie się na kredyt to zawsze poważny krok, dlatego dobrze jest go dokładnie przemyśleć i skorzystać z pomocy profesjonalistów np. biura rachunkowego, w którym specjaliści zaproponują najlepsze rozwiązania w odniesieniu do sytuacji konkretnej firmy.

Cechy kredytu dla spółki z o. o.

Kredyty mogą zaciągać nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy. W przypadku spółek z o. o. dostępne są specjalne kredyty dedykowane dla tego rodzaju działalności. Pieniądze pozyskane w ten sposób można następnie przeznaczyć na dowolny cel związany z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa np. sfinansowaniem obecnych zobowiązań czy planowanych inwestycji. W przypadku kredytu dla spółek z o. o. tak jak w przypadku innych firm, musi ona przynosić zyski, aby móc uzyskać kredyt. Przedsiębiorcy prowadzący spółkę z o. o. mogą korzystać z różnych form kredytu:

  • kredytu gotówkowego,
  • kredytu obrotowego,
  • kredytu odnawialnego w rachunku firmowym,
  • kredytu inwestycyjnego.

Podczas zaciągania kredytu na spółkę niezbędne jest zadeklarowanie celu, w jakim chce się pozyskać środki. Dokładny wykaz branych pod uwagę banków celów znajduje się w opisie konkretnego produktu bankowego lub jest udostępniany przez jego przedstawiciela. Z założenia kredyt dla spółki z o. o. ma zapewnić jej płynność finansową lub sfinansować firmowe zakupy. Warto powierzyć księgowość spółki z.o. o biuru rachunkowemu, w którym specjaliści będą odpowiedzialni nie tylko za bieżące prowadzenie działalności, ale także będą potrafili podsunąć właściwe rozwiązania na przypadek konieczności zaciągnięcia kredytu. Specjaliści z biura rachunkowego przygotują wówczas wszystkie niezbędne dokumenty, aby móc ubiegać się o zewnętrzne finansowanie.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby uzyskać kredyt?

Nie wszystkie wnioski o kredyty w przypadku spółek z o. o. rozpatrywane są tak samo. Decyzja może być podyktowana także formą rozliczania się z fiskusem oraz rodzajem prowadzonej działalności. Aby móc ubiegać się o kredyt firmowy spółka musi spełniać wiele warunków m .in.:

  • uzyskiwać  wysokie obroty,
  • nie posiadać wysokich strat w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (jeśli straty w przychodzie są wyższe niż 5% spółka prawdopodobnie nie otrzyma kredytu),
  • nie zalegać z opłacaniem składek w ZUS-ie oraz podatków w urzędzie skarbowym,
  • mieć dobrą historię kredytowania (brak zadłużeń w BIK czy biurze informacji gospodarczych),
  • przedstawić wystarczające, solidne zabezpieczenie spłaty kredytu,
  • mieć odpowiedni staż działalności (co najmniej 12 miesięcy).

Jak widać na spółkę nakładany jest szereg zobowiązań, które mają za zadanie pozytywnie ją zweryfikować w przypadku ubiegania się o kredyt.

Kto musi wyrazić zgodę na kredyt w przypadku spółki z o. o.?

O tym, kto wyraża zgodę na zaciągnięcie kredytu w przypadku spółki decyduje jej wysokość. Jeśli nie przekracza ona połowy kapitału zakładowego, to do ubiegania się o nią wystarczy zgoda samego Prezesa. W przeciwnym razie potrzebna jest oficjalna zgoda Rady Nadzorczej Spółki.

O kredyt dla firmy ubiegają się wszyscy wspólnicy, chociaż podmiotem odpowiedzialnym za późniejsze zobowiązania jest sama spółka. W przypadku ubiegania się o tego rodzaju finansowanie niezbędna jest zgoda wszystkich jej członków, zarządu i rady nadzorczej, jeśli jest powołana. Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, firma musi być w dobrej kondycji, aby móc ubiegać się o kredyt. Niezbędna jest dobra historia kredytowa oraz zdolność kredytowa. Ważna jest również historia kredytowa udziałowców spółki. Możliwe jest, że jeśli poszczególne osoby mają zbyt duże zobowiązania, to bank może podejść bardzo powściągliwie do udzielenia pożyczki spółce.